W warunkach pandemii COVID-19 rekrutacja zdalna stała się „nową normalnością” dla wielu firm. Czy taki model pozwala pozyskać taką samą ilość informacji na temat kandydata, jak tradycyjna rekrutacja prowadzona stacjonarnie? Oczywiście! Musisz tylko upewnić się, że Twój zespół HR zwróci uwagę na odpowiednie aspekty całego procesu.

Zdalna rozmowa rekrutacyjna – przyszłość procesów rekrutacyjnych?

Skorzystanie z usług agencji rekrutacyjnej może być rozwiązaniem dużo skuteczniejszym niż samodzielne prowadzenie zdalnej rekrutacji. W Smart Solutions mamy doświadczenie w organizowaniu rozmów kwalifikacyjnych online dla naszych klientów. Taki model rekrutacji wymaga specjalistycznej wiedzy, skutecznych procedur i doświadczonych ekspertów, którzy będą mogli pozyskać w szybkim tempie wszystkie niezbędne informacje na temat klienta.

Nie warto oszczędzać na procesie rekrutacyjnym. Źle przeprowadzona rekrutacja zdalna może sprawić, że pracodawca nie uzyska kompletnego obrazu twardych i miękkich kompetencji pracownika. Chętnie opowiemy, jak prowadzimy rekrutację zdalną i na co zwracamy uwagę.

Zalety rozmowy kwalifikacyjnej online

Efektywność procesów rekrutacyjnych online zależy od odpowiedniego przygotowania się pracodawcy w zakresie wyboru miejsca, w którym odbywać się będzie rozmowa, narzędzi, jakie zostaną wykorzystane w jej trakcie, oraz sposobu przeprowadzenia zadań przygotowanych dla kandydata. Jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z usług odpowiedniej agencji rekrutacyjnej, która zaplanuje rozmowę kwalifikacyjną online, możesz być spokojny – taka firma pozyska wszystkie niezbędne informacje o kandydacie, których potrzebujesz.

Rekrutując online zyskujesz:

  • Możliwość rekrutowania kandydatów z dowolnej lokalizacji – nie musisz się ograniczać do lokalnych talentów. Możesz umówić rozmowy zdalne także z pracownikami mieszkającym za granicami kraju, w którym prowadzisz firmę.
  • Elastyczność wyboru terminu spotkania – rekrutacja online to szansa na lepsze dopasowanie terminu rozmowy kwalifikacyjnej, a także większe możliwości ustalenia konkretnej godziny. To spore ułatwienie dla obu stron. Niektórzy pracownicy nie mogą spotkać się w godzinach porannych ze względu na aktualne zajęcia zawodowe, a dzięki rekrutacji online nie dyskwalifikujesz takich kandydatów na starcie.
  • Oszczędność czasu pracodawcy i kandydata – w takim modelu rekrutacji obie strony, lub jedna z nich, nie muszą poświęcać czasu na dojazd do biura. Możesz też zmniejszyć koszty rekrutacji, jeśli proces ten wymagałby zaproszenia kandydata z innego miasta i opłacenia kosztów podróży. Zorganizowanie zdalnej rozmowy rekrutacyjnej nie wymaga też tylu przygotowywań, co spotkanie „twarzą w twarz” w firmie.
  • Okazję do dokładnego sprawdzenia umiejętności komunikacyjnych – zastanawiasz się, czy podczas rozmowy zdalnej kandydat może zaprezentować się lepiej, niż w trakcie „tradycyjnej” rozmowy kwalifikacyjnej? Pamiętaj jednak, że możesz zaskoczyć zdalnego rozmówcę i zaobserwować, jak radzi sobie w stresującej sytuacji.

Na co zwrócić uwagę podczas zdalnego spotkania rekrutacyjnego?

Przede wszystkim pamiętaj, że prowadzenie rekrutacji online jest niezwykle podobne do tradycyjnej rozmowy. Na samym początku zwróć więc uwagę na to, jak kandydat przygotował się do rozmowy. Co jest ważne? Zaobserwuj czy kandydat:

  • zadbał o odpowiedni, schludny wygląd,
  • wybrał odpowiednie miejsce na rozmowę (odosobnione i wyciszone),
  • radzi sobie dobrze z używaniem narzędzi do komunikacji online,
  • przygotował sobie napój i nie prosi o przerwy w rozmowie, jeżeli trwa nie więcej niż godzinę.

Rozmowa kwalifikacyjna online może okazać się pełna wyzwań, jeżeli np. kandydat utraci połączenie internetowe. Z drugiej jednak strony, jest to doskonała okazja, by sprawdzić, jak zaproszony na rozmowę potencjalny pracownik radzi sobie ze sprzętem i stresem.

Jak zorganizować rozmowę kwalifikacyjną online?

Zaplanuj rozmowę krok po kroku i poinformuj kandydata o szczegółach. Ważne, by kandydat już na samym początku wiedział, w jaki sposób będzie prowadzony proces rekrutacyjny. Poinformuj go również o sprzęcie, w jaki powinien się zaopatrzyć lub jaką aplikację powinien zainstalować, żeby spotkanie przebiegało bez problemów. Kandydatowi możesz także wysłać dokładną instrukcję tłumaczącą, w jaki sposób może dołączyć do rozmowy online. Poproś go, żeby użył kamery – w ten sposób powinna przebiegać każda rozmowa kwalifikacyjna.

Nie zapominaj, że kandydaci również oceniają swojego potencjalnego pracodawcę. W związku z tym zadbaj o odpowiedni wygląd, nie przerywaj spotkania bez potrzeby i przeprowadź rozmowę w pomieszczeniu, w którym nikt i nic nie zakłóci jej przebiegu. W trakcie rozmowy wykorzystaj nowoczesne narzędzia. Na wszelki wypadek przygotuj także komunikator tekstowy, który pozwoli na jej kontynuowanie w przypadku awarii mikrofonu lub kamerki.

W przypadku rekrutacji wieloetapowej warto zwrócić uwagę na przebieg współpracy z kandydatem podczas pierwszego spotkania i wywiązywanie się przez niego z umówionych terminów (dowiedz się więcej o etapach rekrutacji zdalnej w Smart Solutions).

Rzetelność wiele mówi o potencjalnym pracowniku. W trakcie spotkań online obserwuj także jego zachowanie i gestykulację. Przeprowadź szczegółową rozmowę rekrutacyjną, posiłkując się łatwymi do rozwiązania testami rekrutacyjnymi online.

Agencje rekrutacyjne korzystają z wielu ciekawych technologii, takich jak testy rekrutujące, które badają zdolności miękkie, cechy osobowości, poziom inteligencji, znajomość języków i kwalifikacje do pracy na konkretnym stanowisku. Nie zapominaj, że skutecznie przeprowadzony proces rekrutacyjny może zaoszczędzić Ci wielu wydatków w przyszłości.