Aktualna sytuacja na polskim rynku pracy skutkuje zwiększonym zapotrzebowaniem na pracowników tymczasowych. Jak wybrać agencję, która wesprze pracodawcą na każdym etapie rekrutacji, pomoże zbudować lojalny zespół i zadba o kwestie formalne? Podpowiadamy.

Jak wynika z raportu Rynek agencji zatrudnienia 2019 stworzonym na zlecenie Polskiego Forum HR, w ubiegłym roku liczba pracowników tymczasowych spadła o 8%. Szacunki wskazują, że w tej formie zatrudniono około 713 tys. osób, z których 35% to obywatele państw trzecich. Najliczniejszą grupę wśród nich stanowią mieszkańcy Ukrainy.

Co oznaczają takie dane dla Ciebie?

Takie dane w połączeniu ze skutkami pandemii COVID-19, która bezsprzecznie zmieniła rynek pracy tymczasowej oznaczają tylko jedno – pozyskanie (i utrzymanie) kompetentnych pracowników tymczasowych nie jest łatwe. Chcesz przeprowadzić rekrutację skutecznie i bezstresowo? Zadbaj o profesjonalne wsparcie – skorzystaj z usług sprawdzonej agencji pracy.

Ważne: wybierając agencję, zwróć więc uwagę nie tylko na obszar działania, doświadczenie, skuteczność w pozyskiwaniu pracowników z określonymi kompetencjami, ale także… na wachlarz dodatkowych usług. To właśnie one w dużej mierze decydują o tym, czy współpraca z agencją okaże się owocna i satysfakcjonująca. Dlaczego?

Wsparcie dobrej agencji… nie kończy się na rekrutacji

Podobnie jak w sprzedaży, sfinalizowanie transakcji zakupu (w tym przypadku – znalezienia kompetentnych pracowników) nie jest finalnym etapem kończącym współpracę z kontrahentem. Nie mniej ważna od podpisania umowy jest kompleksowa obsługa posprzedażowa. To właśnie ona – zwłaszcza w długofalowej perspektywie – decyduje o satysfakcji obu stron, generuje pozytywne rekomendacje i napędza „śnieżną kulę” sukcesów – agencji, pracodawcy i pracowników.

Odpowiedzialna rekrutacja pracownikow – co jeszcze może zrobić agencja?

Jeśli zależy Ci na tym, aby agencja wsparła nie tylko samą rekrutację, ale także usprawniła zarządzanie procesami personalnymi, wybierz taką, która:

  • kompleksowo Cię przeszkoli: przedstawi prawne aspekty pracy tymczasowej, wskaże prawa i obowiązki pracodawcy i zatrudnionych, odpowie na pytania i wyjaśni wątpliwości. Jest to szczególnie ważne w przypadku firm, które zatrudniają pracowników tymczasowych po raz pierwszy. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Zatrudniasz pracowników tymczasowych za pośrednictwem agencji? Sprawdź, jakie masz obowiązki;
  • zajmie się kompleksową obsługą dokumentacji kadrowej (umów o pracę, aneksów, świadectw, zaświadczeń itd.), prowadzeniem pracowniczych akt osobowych, prowadzeniem ewidencji czasu pracy;
  • weźmie na swoje barki wyliczanie wynagrodzeń pracowników tymczasowych. Oddając te obowiązki ekspertom, zaoszczędzisz czas i zajmiesz się tym, na czym znasz się najlepiej;
  • zatroszczy się o utrzymanie motywacji zatrudnionych. Wysoka motywacja pracowników przekłada się na większą satysfakcję z pracy, mniejszą rotację personelu i niższe koszty. Taki walor zapewni Ci długofalowe korzyści: pomoże zbudować zgrany, lojalny zespół i wygenerować oszczędności.

Zanim podpiszesz umowę z agencją pracy tymczasowej

Aby uniknąć niejasności i jasno określić odpowiedzialność obu stron, przed podpisaniem umowy z agencją koniecznie określ:

  • czyją rolą będzie zaznajamianie pracowników z obowiązującym regulaminem pracy;
  • kto zadba o wyszkolenie personelu, wyposażenie i bezpieczeństwo pracownika – także poza pracą.

Przykład: Agencja Smart Solutions zapewnia kilkunastoosobowym zespołom wysyłanym ubrania ochronne i testy na start. Kompleksowo przygotowuje także osoby zarządzające zespołem pracowników tymczasowych.

Chcesz wiedzieć, co jeszcze zyskasz, wybierając Smart Solutions? Zajrzyj do artykułu Rekrutacja pracowników ze Smart Solutions. Co zyskujesz?

Zmotywowani, odpowiedzialni i kompetentni pracownicy to trzon każdej prężnie działającej firmy. Dzięki wsparciu doświadczonej agencją pracy zwiększysz szansę na ich pozyskanie, zbudujesz lojalny zespół i zachowasz pełną kontrolę nad dokumentacją.