Chcąc współpracować z agencją zatrudnienia, warto się wcześniej odpowiednio przygotować. Im lepiej to zrobisz, tym sprawniej będzie przebiegać współpraca. Od czego zacząć?

Dlaczego to ważne, by opracować komplet informacji dla agencji?

Prowadząc firmę, podejmując istotne decyzje, tworząc strategie marketingowe i plany biznesowe, zawsze musisz solidnie przeanalizować sytuację, znaleźć odpowiedzi na kluczowe pytania i przygotować plan działania. Nie inaczej jest z rekrutacją pracowników. Dlatego decydując się na nawiązanie współpracy z agencją, nie wystarczy podpisać umowy o świadczenie usług i czekać na napływ pracowników. Każda profesjonalna firma rekrutacyjna oczekuje przecież ścisłej współpracy i osiągnięcia oczekiwanych rezultatów i szeregu niezbędnych danych.

Informacje od pracodawcy wymagane przez agencję zatrudnienia pozwalają:

 • zrozumieć potrzeby przedsiębiorstwa,
 • poznać oczekiwania pracodawcy względem kandydatów na poszczególne stanowiska,
 • w atrakcyjny sposób przedstawić ofertę zatrudnienia na lokalnym lub globalnym rynku pracy,
 • pozyskać odpowiednich kandydatów,
 • przeprowadzić skuteczną selekcję,
 • zarekomendować najlepszych aplikantów.

Czyli: sukces rekrutacji zależy także od tego, jak dokładnie wskażesz agencji, czego oczekujesz.

Jakie informacje dla agencji rekrutacyjnej przygotować?

Kogo poszukujesz?

Zacznij od określenia, jakich pracowników poszukujesz. Odpowiedz sobie na pytania: jakie umiejętności powinien mieć kandydat na dane stanowisko? Czy oczekujesz określonego wykształcenia, a może specjalistycznych uprawnień lub doświadczenia w branży? Uwzględnij zarówno kompetencje twarde, takie jak wiedza branżowa, znajomość języków obcych, umiejętność obsługi konkretnych programów komputerowych, prawo jazdy, jak i kompetencje miękkie. Te drugie to chociażby umiejętność pracy w zespole, komunikatywność, zdolność do pracy pod presją czasu itd.

Powyższe pytania umożliwią agencji pracy znalezienie kandydatów, którzy będą spełniali wymagania i oczekiwania pracodawcy.

Co oferujesz?

Gdy już określisz, kogo poszukujesz, musisz się zastanowić, co zaoferujesz potencjalnemu pracownikowi. Odpowiedz sobie na pytania:

 • Jakie warunki zatrudnienia proponujesz? Na podstawie jakiej umowy będzie zatrudniony pracownik? W jakim wymiarze czasu?
 • Czy w firmie funkcjonuje system zmianowy, a jeśli tak, na jakie zmiany jest poszukiwany pracownik?
 • Na jakiej podstawie będziesz rozliczać pracownika? W jaki sposób rozliczysz nadgodziny?
 • Jakie wynagrodzenie przewidujesz?
 • Czy możesz zaoferować dodatkowe benefity, premie lub dodatki?
 • Czy planujesz wprowadzenie okresu próbnego? Jeśli tak, to na jakich zasadach? I co się zmieni po jego zakończeniu?
 • Czy zapewniasz odzież ochronną, a może wypłacasz ekwiwalent za pranie?  

Im bardziej szczegółowo określisz warunki zatrudnienia, tym większe prawdopodobieństwo, że pozyskasz lojalnego pracownika, który sprawdzi się w nowej pracy. Zadowolony pracownik to zaś mniejsza rotacja w firmie, a co za tym idzie – niższe koszty i większa efektywność pracy. Jeśli zaś szukasz pracowników na krótki kontrakt, tak dokładne opisanie wymagań pomoże Ci znaleźć odpowiednie osoby szybciej.

Czego wymagasz?

Skoro wiesz, jakiego kandydata do pracy chcesz znaleźć i co możesz mu zaoferować, musisz określić, czego od niego oczekujesz. Zastanów się:

 • Jakie dokładnie obowiązki będzie miał pracownik?
 • Jak wygląda stanowisko pracy?
 • Czy wymagasz dużej sprawności fizycznej, a może wprost przeciwnie i chętnie zatrudnisz osoby niepełnosprawne?

Tego typu informacje pozwalają agencji pracy zweryfikować, czy kandydat nadaje się do pracy, a aplikantowi pozwalają ocenić, czy zakres i warunki pracy są zgodne z jego oczekiwaniami.

Sprawdź, jak wygląda rekrutacja pracowników ze Smart Solutions.

Współpraca z agencją zatrudnienia – nad czym jeszcze musisz się zastanowić?

Przed rozpoczęciem współpracy z firmą rekrutacyjną zastanów się także, jaki rodzaj kontraktu Cię interesuje? Czy Twoja firma będzie zatrudniać pracownika samodzielnie? A może lepiej sprawdzi się model pozyskiwania pracownika tymczasowego, leasingowanego przez agencję? Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety. Oczywiście przed podjęciem ostatecznej decyzji możesz liczyć na profesjonalne doradztwo.

Dowiedz się, jak wybrać agencję pracy tymczasowej.

Czy znasz już odpowiedzi na powyższe pytania? Jeśli tak, to skontaktuj się z nami i zleć nam rekrutację pracowników!