Biznes się kręci, a Ty potrzebujesz pracowników tymczasowych? Rekrutacja to skomplikowany i czasochłonny proces. Wielu pracodawców zastanawia się, jak wybrać agencję pracy tymczasowej. Jednak jak właściwie działa agencja pracy tymczasowej i jak wybrać najlepszą na rynku?

Na co zwrócić uwagę, kiedy wybierasz agencję pracy tymczasowej?

Sprawdź, czy jest zarejestrowana i czy ma posiada ubezpieczenie

Zacznij od podstaw i zrób listę agencji tymczasowych w Twoim najbliższym otoczeniu. Dlaczego nie agencja rekrutująca w całym kraju? Współcześnie rekrutacja i obsługa zdalna nie są niczym nietypowym. Pytanie brzmi – czy tego właśnie chcesz? Czy odległość nie utrudni codziennej komunikacji lub nie wydłuży procesu rekrutacji?

Zanim wyślesz zapytanie o ofertę, sprawdź, czy firma jest wpisana do rejestru podmiotów prowadzących agencję zatrudnienia.  

Ważną kwestią są też ubezpieczenia:

 • OC,
 • odpowiedzialności pracodawcy z tytułu wypadków przy pracy,
 • odpowiedzialności zawodowej.

Nie wszystkie z nich są obowiązkowe, ale stanową zabezpieczenie interesów klienta agencji pracy tymczasowej.

Wyślij zapytania i porównaj oferty agencji pracy tymczasowej, które Cię zainteresowały.

Dowiedz się więcej o wiarygodności i uczciwości agencji pracy

Pracownicy szukają opinii o pracodawcach na GOWork i w social mediach, ale jak pracodawca może sprawdzić wybrane agencje pracy tymczasowej? Najpierw upewnij się, że agencja pracy tymczasowej:

 • ma stabilną pozycję na rynku i wiele udanych projektów na koncie,
 • posiada certyfikaty poświadczające jej doświadczenie,
 • zebrała dobre opinie Internautów – zarówno klientów biznesowych, jak i rekrutowanych kandydatów (pamiętaj jednak, że w internecie jest wielu tzw. trollów i hejterów).

Agencja pracy tymczasowej może być zobowiązana do poufności, ale nie zaszkodzi zapytać o referencje od firm, które outsourcowały usługi rekrutacyjne i ich dane kontaktowe.

Sprawdź kwalifikacje rekruterów

W swojej firmie zatrudniasz najlepszych specjalistów i korzystając z usług agencji pracy tymczasowej, także chcesz być obsługiwany przez ekspertów.

Wielu usatysfakcjonowanych pracowników chętnie uczestniczy w dyskusjach na LinkedIn lub publikuje własne artykuły specjalistyczne na różnych portalach, lub na własnych blogach.

Czym różnią się agencje rekrutacyjne i jak wygląda współpraca?

Co wyróżnia dobre agencje? Te, które dbają o komunikację z klientem, postarają się podkreślić cechy, które wyróżniają je spośród konkurencji.

Sprawdź, jak w Smart Solutions opisujemy swój proces rekrutacyjny i poznaj zalety płynące ze współpracy z dobrą agencją pracy tymczasowej.

Oferty agencji pracy będą różnić się przede wszystkim ceną. Pamiętaj – najtańsze nie znaczy najlepsze. Jak w takim razie wybrać agencję pracy tymczasowej?

Koniecznie zapytaj o koordynatora:

 • Kto będzie Twoją osobą kontaktową w agencji pracy tymczasowej?
 • Z ilu osób będzie składał się Twój zespół?
 • Czy będziesz kontaktował się z jedną z nich, czy z wieloma?

Nie zapominaj, że każda rzetelna firma raportuje swoje działania i postępy. Dowiedz się:

 • kiedy będziesz otrzymywać raporty,
 • co będzie opisane w raportach (sposób dotarcia do klienta, profile kandydatów, postępy w rekrutacji, zrealizowane nadgodziny, wykorzystany urlop).

Czy agencja powinna pobierać opłaty od kandydatów?

Kandydaci płacący za rekrutację? Warto sprawdzić, czy agencja pracy tymczasowej, z którą planujesz podjąć współpracę, pobiera opłaty od kandydatów i jakiego typu są to opłaty. Agencja, rekrutując do pracy na terenie kraju, w którym działa, nie powinna pobierać opłat od kandydatów.

W poszukiwaniach pamiętaj, aby być dociekliwym i pytać o wszystko, co budzi Twoje wątpliwości. Nie zapominaj, że współpraca z agencją pracy tymczasowej ma Cię odciążyć, a nie spowodować dodatkowe utrudnienia – wybierz mądrze!