Tegoroczne lato jest wyjątkowo upalne. Choć wysokie temperatury za oknem cieszą plażowiczów, nie sprzyjają efektywnej pracy. Jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracowników podczas upałów? Jakie dodatkowe rozwiązania może wprowadzić, aby poprawić komfort pracy w biurze i nie tylko? Podpowiadamy.

Słoneczne, upalne lato to marzenie wielu Polaków. Nic dziwnego. Idealne warunki do plażowania w naszej szerokości geograficznej nie są bowiem standardem. Choć wysokie temperatury za oknem cieszą plażowiczów, nie sprzyjają efektywności zawodowej. Zwłaszcza jeśli pracownicy spędzają 8 godzin w dusznych pomieszczeniach, bez wiatraków czy rolet w oknach. Kiedy temperatury za oknem rosną, prawo nakłada na pracodawców… dodatkowe obowiązki wynikające z kodeksu pracy. Jakie?

Obowiązki pracodawcy podczas upałów — kodeks pracy

Nie ulega wątpliwości, że wysokie temperatury można uznać za szczególnie uciążliwe warunki do wykonania obowiązków zawodowych. Kiedy z nieba leje się żar, koncentracja i skupienie spadają, a w ich miejscu pojawia się senność i rozleniwienie. Stojące powietrze utrudnia swobodne oddychanie, a próbujący się schłodzić organizm wydziela zdecydowanie większe ilości potu niż przy niższych temperaturach. W takich okolicznościach wsparcie pracowników nie jest wyłącznie decyzją pracodawcy, lecz obowiązkiem wskazanym przez prawo. Zgodnie z art. 232 kodeku pracy: pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje tych posiłków i napojów oraz wymagania, jakie powinny spełniać, a także przypadki i warunki ich wydawania. Taki obowiązek dotyczy pracodawców zatrudniających nie tylko pracowników etatowych, ale także tymczasowych.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Jakie prace można powierzyć pracownikowi tymczasowemu, a jakich nie?

Zapisy kodeksu pracy nie wskazują precyzyjnie rodzajów napojów i posiłków. Z powodzeniem wystarczy, jeśli jako pracodawca dostarczysz swoim pracownikom świeżą wodę w ilości, która w pełni zaspokoi potrzeby całego zespołu. Co ważne, niedopełnienie tego obowiązku może skutkować karą grzywny w wysokości od 1000 złotych aż do 30 000 złotych.

Wysokie temperatury to nie jedyny czynnik, który skutkuje dodatkowymi obowiązkami pracodawcy. Chcesz wiedzieć jak zapewnić bezpieczeństwo zatrudnionym w czasie pandemii? Zajrzyj do artykułu Jak zagwarantować bezpieczeństwo pracownikom produkcyjnym w czasach COVID-19?

Przepisy w kodeksie pracy nie regulują, jaka może być maksymalna temperatura w pomieszczeniu, w którym pracują Twoi pracownicy. Wyjątkiem są pracownicy młodociani, którzy nie mogą wykonywać obowiązków, gdy temperatura w pomieszczeniu przekracza 30° C oraz wilgotność 65%.

Jako pracodawca zadbaj również o szczególną troskę w stosunku do kobiet w ciąży, karmiących piersią, a także o osoby z niepełnosprawnościami.

Podczas upału pracodawca może zadecydować o skróceniu czasu pracy. Jeśli to zrobi, nie ma z tego powodu prawa do obniżenia wynagrodzenia.

Zgodnie z przepisami wysokie temperatury nie są powodem do skrócenia czasu pracy. Jednak jako pracodawca, możesz z własnej woli wprowadzić przerwę w pracy lub zmniejszyć wymiar czasu pracy, nie zmniejszając przy tym wynagrodzenia.

Co jeszcze możesz zrobić i dlaczego warto?

Zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków do wykonywania pracy w czasie upałów stanowi obowiązek pracodawcy wynikający z kodeksu pracy. Takie działania powinny być jednak naturalnym impulsem, wynikającym z… troski o własną firmę. Zatrudnieni pracujący w klimatyzowanym (lub wyposażonym w dobrej jakości wiatraki) biurze, mający pod ręką świeżą wodę, owoce, a nawet lody odczują upały zdecydowanie mniej niż ich koledzy, którzy nie mają dostępu do takich udogodnień. Dzięki temu mimo niesprzyjających warunków zewnętrznych zachowają wysoką efektywność, będą kreatywni i zmotywowani. W jaki sposób możesz wesprzeć swój zespół podczas upałów?

Jak wesprzeć pracowników podczas upałów — sześć sprawdzonych rad

Chcesz wesprzeć pracowników podczas upałów?

  • Jeśli to możliwe, zainstaluj w pomieszczeniach klimatyzację. Dzięki niej pracownicy zupełnie nie odczują wysokich temperatur za oknem.
  • Jeśli nie chcesz lub nie możesz zainstalować klimatyzacji, podstaw na dobrej jakości wiatraki. Umieszczone w odpowiednich miejscach skutecznie pozwolą zapomnieć o upałach.
  • Jeśli okna w biurze są całkowicie odsłonięte, zainwestuj w żaluzje lub rolety. Takie rozwiązanie ochroni wnętrza przed dostępem promieniowania słonecznego i zabezpieczy pomieszczenia przed nadmiernym nagrzaniem.
  • Udostępnij pracownikom świeżą chłodną wodę (najlepiej z dystrybutora). Opcjonalnie także soki owocowe i warzywne, mrożoną herbatę czy kawę.
  • Świetnym pomysłem, który z pewnością przypadnie do gustu zatrudnionym, będą także świeże owoce i…lody. W zależności od swoich możliwości i aranżacji przestrzeni biurowej możesz umieścić je w firmowych lodówkach lub poprosić pracowników o odbiór zestawów z biurowej kantyny.
  • Ciekawym rozwiązaniem może być także umieszczenie w firmowej kuchni wyciskarki do soków wraz z zapasem warzyw i owoców. Jeśli zdecydujesz się na taki ruch, zadbaj o to, aby regularnie oczyszczać maszynę. W zależności od wielkości i modelu urządzenia możesz poprosić o to pracowników (np. umieszczając informację: Prosimy o umycie wyciskarki po każdym użyciu) lub serwis sprzątający.

Odpowiednie wsparcie pracowników podczas upałów jest absolutnym obowiązkiem pracodawcy. Jeśli zależy Ci na tym, aby budować pozytywny wizerunek i pracować na miano pracodawcy z wyboru, nie poprzestawaj na niezbędnym minimum, definiowanym przed kodeks pracy. Wcielając w życie dodatkowe, niestandardowe rozwiązana podkreślisz nie tylko swoją kreatywność oraz nieszablonowe myślenie. Udowodnisz także, że naprawdę dbasz o pracowników. A to jeden z najbardziej pożądanych walorów współczesnych pracodawców.