Utalentowani, zmotywowani i lojalni pracownicy to największy skarb każdej organizacji. Przyciągnięcie do firmy oraz pozyskane prawdziwych talentów nie jest dziś łatwe. Jeszcze trudniejszym zadaniem wydaje się jednak… zatrzymanie ich w firmie. W artykule zdradzamy sprawdzone sposoby na to, jak zatrzymać pracownika w organizacji.

Zanim jednak wskażemy sprawdzone sposoby na osiągnięcie takiego celu, zastanówmy się, dlaczego właściwie warto zabiegać o zatrzymanie pracowników w firmie?

Dlaczego warto zabiegać o talenty?

Może się wydawać, że za sukces organizacji odpowiada wysoka sprzedaż, doskonałe know-how i zoptymalizowane, przetestowane przez lata procesy. Choć nie sposób podważyć takich argumentów, warto pamiętać, że za każdą decyzją, pomysłem i inicjatywą, stoją ludzie.

Utalentowani, zmotywowani i lojalni pracownicy są więc największym skarbem każdej organizacji. Im więcej w nim talentów oraz specjalistów, tym większe szanse na spektakularny sukces.

Warto wspomnieć przy tym, że wysoka rotacja personelu to także dodatkowe koszty. Koszt zastąpienia jednego pracownika wynosi z reguły od 30% do 200% jego rocznego wynagrodzenia!

Jak zatrzymać pracownika w firmie? Sprawdzone sposoby

Jak wynika z raportu Jak walczyć o pracownika i zatrzymać go w firmie? Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej, dwie na trzy firmy mające trudności z rekrutacją pracowników, widzą także wyzwanie w ich utrzymaniu w firmie. Wnioski wykazują także, że skuteczną strategię w poprawie lojalności pracowników mogą stanowić działania z zakresu well-being. Firmy, które nie inwestują w takie działania, raportują wyższy negatywny wpływ problemu z retencją na ich funkcjonowanie niż te, które realizują choćby jedną aktywność w tym obszarze.

Czym jest well-being?

Well-being to dobrostan postrzegany zarówno w kontekście fizycznym, jak i psychicznym.

Jak wskazują wyniki badania przeprowadzonego przez Instytut Gallupa wraz z firmą Healthways, można wskazać pięć głównych elementów well-beingu: sens, relacje, finanse, społeczność oraz zdrowie fizyczne.

Aby zadbać o well-being zatrudnionych, a co za tym idzie – zatrzymać ich w firmie, niezbędne jest skupienie na następujących obszarach:

  • docenianie pracownika (nie tylko materialnie);
  • uczciwość wobec pracownika;
  • siła sprawczości – motywacja do działania;
  • tworzenie wyzwań i wsparcie w realizacji zadań oraz odpowiednia motywacja pracownika;
  • szanowanie czasu i życia prywatnego pracownika;
  • dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne pracownika.

Przeczytaj także artykuł Jak wspierać kondycję psychiczną pracowników?

Docenianie pracownika (nie tylko materialnie)

Dobrze wykształcony, posiadający wysokie kwalifikacje i niezbędne na danym stanowisku kompetencje pracownik powinien zarabiać wprost proporcjonalne do swoich umiejętności. Atrakcyjne wynagrodzenie nie jest jednak jedynym elementem warunkującym jego satysfakcję.

Choć materialne docenienie jest ogromnie ważne, duże znaczenie ma także dostrzeżenie starań i postępów. Możesz być pewien, że kilka ciepłych słów uznania wyrażających wdzięczność zrobi na Twoim pracowniku piorunujące wrażenie. Dlaczego? Pomimo coraz większej świadomości nieliczni pracodawcy zdobywają się na tak proste oraz tak znacząco gesty. Dla wielu zatrudnionych taka postawa będzie bardzo pozytywnym zaskoczeniem.

Uczciwość wobec pracownika

Z badania przeprowadzonego przez serwis pracuj.pl, wynika, że pracownicy jako najważniejszą cechę dobrego prawodawcy wymieniają uczciwość. Nie mniej ważna jest transparentna komunikacja. Pracując nad wizerunkiem pracodawcy z wyboru, postaw na autentyczność i transparentność już na etapie rekrutacji.

Siła sprawczości – motywacja do działania

Pracownik, który nie czuje, że jego obowiązki jakkolwiek wpływają na rozwój firmy prędzej czy później straci motywację. Będzie wykonywał swoje obowiązki niczym robot, a po 8 godzinach z ulgą przyłoży magnetyczną kartę do czytnika. Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z faktu, że taka postawa nie wesprze Twojej organizacji i nie przeniesie jej na wyższy poziom. Aby zachęcić pracowników do śmiałych, odważnych decyzji, zwiększyć motywację i chęć do działania, udowodnij im, że mają siłę sprawczą. W jaki sposób? Stosuj ankiety i pytaj o zdanie oraz opinie w najważniejszych dla firmy kwestiach. Koniecznie pamiętaj o tym, aby pozyskane informacje wdrażać w życie. Jeśli tego nie zrobisz, osiągniesz odwrotny od zaplanowanego efekt – pracownicy kompletnie stracą do Ciebie zaufanie.

Tworzenie wyzwań i wsparcie w realizacji zadań

Jednym z najważniejszych elementów, które skłaniają pracowników do przyjęcia konkretnej oferty pracy, jest możliwość rozwoju oraz mierzenia się z nowymi ciekawymi wyzwaniami. Takie realia sprzyjają pokonywaniu własnych ograniczeń i tworzeniu atmosfery zdrowej rywalizacji, a każdy dzień w pracy przypomina pełne adrenaliny wyzwanie. Równie ważne co zapewnienie zatrudnionym warunków do poszerzania swoich kompetencji, jest wsparcie przełożonego. Choć utalentowani pracownicy cenią sobie niezależność i możliwość podejmowania samodzielnych decyzji, pomoc szefa zapewnia im poczucie bezpieczeństwa oraz bycia częścią większej całości.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Twój pracownik długoterminową inwestycją. Dlaczego warto postawić na rozwój pracownika?

Szanowanie czasu i życia prywatnego pracownika

Aby wesprzeć kreowany skrupulatnie well-being, szanuj czas i życie prywatne zatrudnionych. Dostosuj zakres obowiązków do wymagań stanowiska. Nie obciążaj pracą po godzinach (chyba że nadgodziny są płatne, a pracownik wyrazi gotowość do pozostania w biurze). Nie dzwoń poza godzinami pracy w służbowych sprawach. Taka postawa jest odzwierciedleniem szacunku i troski. Pozwala także zminimalizować ryzyko wypalenia zawodowego.

Przeczytaj także artykuł Jak ochronić pracownika przed wypaleniem zawodowym?

Dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne pracownika

Permanentny stres, dynamiczne tempo życia oraz obawy o przyszłość spowodowane trudną sytuacją epidemiologiczną nie są korzystne dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Zwłaszcza dziś w czasie pandemii COVID-19 obie te płaszczyzny wymagają szczególnej troski. Aby zadbać o dobre samopoczucie i komfort psychiczny pracowników, wyposaż ich w użyteczne benefity:

  • karnety prywatnej opieki medycznej, także dla osób bliskich;
  • karnety na zajęcia sportowe online;
  • karnety na zajęcia jogi, medytacji czy mindfulness (w zależności od aktualnej sytuacji epidemiologicznej – stacjonarne lub online);
  • dodatkowe dni urlopu (np. na opiekę nad chorym partnerem).

Jak ważna jest sprzyjająca atmosfera w pracy?

Atmosfera w pracy to jeden z najważniejszych czynników pozostania w organizacji, zwłaszcza dla osób w wieku około 40 roku życia. Nic dziwnego. Codzienne przychodzenia do miejsca, w którym pracownik zwyczajnie źle się czuje, szybko stanie się udręką. A stąd już krótka droga do poszukiwania nowego pracodawcy i biura… ze zdecydowanie przyjaznym klimatem.