Z powodu pandemii COVID-19 wielu pracowników zostało oddelegowanych do wykonywania pracy z domu. Choć taki tryb niesie za sobą ogrom korzyści, nie jest wolny od wyzwań. Jak im sprostać? W artykule wyjaśnimy, jak efektywnie pracować zdalnie. Przedstawimy także pięć praktycznych wskazówek, które ułatwią pracę na home office.

Pandemia COVID-19 wpłynęła na większość elementów codziennego życia. Zmieniła nawyki zakupowe, sposób spędzania wolnego czasu, a nierzadko także tryb wykonywania obowiązków zawodowych.

COVID-19 a home office

Aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, wielu pracodawców oddelegowało pracowników do wykonywania obowiązków zawodowych w domu. Tryb home office niesie za sobą wiele korzyści, lecz nie jest też wolny od wyzwań. Te odczuwają zwłaszcza osoby, które nigdy wcześniej nie pracowały z domu i zwyczajnie nie wiedzą, jak zorganizować codzienne obowiązki w zupełnie inny sposób, a także pracownicy świeżo zatrudnieni w organizacji.

O tym, jak starannie przeprowadzić proces onboardingu nowozatrudnionej osoby w realiach pracy zdalnej przeczytasz w artykule Onboarding pracownika w czasach pracy zdalnej – jak temu podołać?

Praca z domu — najważniejsze wyzwania

Jednym z najważniejszych wyzwań towarzyszących pracy z domu jest konieczność oddzielenia pracy zawodowej od sfery domowej, skupienia na wykonywanych obowiązkach i wyeliminowania rozpraszaczy. Ogromne znaczenie ma także konieczność zachowania balansu pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Zwłaszcza jeśli pracownik nie dysponuje domowym gabinetem czy wnętrzem, które może przeznaczyć wyłącznie na cele zawodowe, a oprócz pracy zawodowej opiekuje się także dziećmi.

Moje początki pracy zdalnej były opłakane — mówi Ola, 40-letnia specjalistka ds. PR w jednej z warszawskich korporacji. Kiedy siadałam rano przy biurku, z tyłu głowy tworzyłam już listę domowych spraw, którymi powinnam się zająć. Pranie, prasowanie, zakupy przez pierwsze tygodnie ustalenie priorytetów było ogromnie trudne. Na szczęście, z czasem moja codzienność się unormowała, a praca w domu daje mi dziś ogrom satysfakcji i pozwala… oszczędzić czas.

Jak efektywnie pracować zdalnie — 5 sprawdzonych wskazówek

Utrzymanie wysokiej efektywności pracy zdalnej, wygranie potyczki z rozpraszaczami i oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej nie jest wcale tak trudne, jak myślisz. Kluczem do sukcesu jest wdrożenie w życie kilku sprawdzonych wskazówek, które pozwolą wyrobić pozytywne reakcje. Te przerodzą się z czasem w nawyki, które ugruntowane na dobre staną się wzorcami zachowań. Od czego zacząć?

1. Idź do pracy

Częstym, zabawnym skojarzeniem z pracą zdalną jest wykonywanie obowiązków zawodowych w pidżamie, nierzadko w łóżku. Choć w pierwszej chwili takie okoliczności mogą wydać się wyjątkowo atrakcyjne, to tylko pozory. Będąc wierny takiej rutynie, szybko popadniesz w marazm, rozleniwienie i brak motywacji. Aby wyeliminować taki scenariusz, zorganizuj swój poranek tak, jakbyś szedł do biura. Weź prysznic, zrób śniadanie, a pidżamę zastąp codziennym wygodnym strojem. Takie przeobrażenie pozwoli Ci także symbolicznie oddzielić sferę prywatną od zawodowej i przestawić się na tryb „praca.”

2. Odłóż domowe obowiązki na później

Domowe obowiązki jawią Ci się jako zdecydowanie ważniejsze od zawodowych? Nie możesz poradzić sobie z rozpraszaczami? Takie zachowania są typowe dla osób, które rozpoczynają pracę w trybie home office. Jak sobie z nimi radzić? Jeśli podczas tworzenia ważnego raportu, nie możesz pozbyć się myśli o konieczności zrobienia prania, weź kartkę i zapisz na niej hasło „zrobić pranie”. Podobnie zadziałaj z wszystkimi innymi rozpraszaczami dotyczącymi domowych obowiązków. Przelewając myśli na papier, sprawisz, że nie będą zaprzątać Twojej głowy. Jednocześnie obiecaj samemu sobie, że po wykonaniu obowiązków zawodowych, rzetelnie je wykonasz.

3. Zorganizuj komfortowe miejsce pracy

Siedzenie w niewygodnym fotelu przy zdecydowanie zbyt niskim biurku z pewnością nie poprawi Twojej motywacji do wykonywania pracy w domu. Nawet jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu, zadbaj o to, aby miejsce Twojej pracy było wygodne i komfortowe. Przyjazne kręgosłupowi krzesło, funkcjonalne biurko (lub stolik) i dobre oświetlenie to niezbędne minimum zapewniające komfort pracy na home office.

4. Rób przerwy

Co najmniej kilka razy w ciągu dnia wstań od biurka i zrób sobie krótką przerwę. Popatrz za okno, napij się wody, pogłaszcz psa lub… poskacz kilka minut w rytm ulubionej muzyki. Taki reset odpręży mózg i rozluźni ciało.

5. Wyznacz godziny pracy

Aby zminimalizować ryzyko spędzenia w pracy „całego dnia”, wyznacz konkretne godziny, które spędzisz w domowym biurze. Aby zwiększyć swoją motywację do trzymania się powziętych ustaleń, planuj po pracy atrakcyjne aktywności. Może to być spacer, przejażdżka rowerem, basen, joga czy cokolwiek innego, co sprawia, że napawa Cię ekscytacją i sprawia, że wypoczywasz.

Jakie korzyści dla efektów w pracy, ale także dla spokoju psychicznego, da trzymanie się wymienionych zasad?

Efektem utrzymania wskazanych wyżej zasad jest, lepsza organizacja codzienności, poczucie większej kontroli nad rzeczywistością oraz sprawczości. Wiedząc, że panujesz nad sytuacją, zachowasz spokój, opanowanie, zyskasz potężny zastrzyk motywacji oraz satysfakcji.

Skuteczna praca na home office — przewidywania ekspertów

Efektywność wymuszonej czynnikami zewnętrznymi pracy w trybie home office zaskoczyła pracowników, pracodawców i… rząd. W wielu przypadkach okazywało się bowiem, że do zachowania wysokiej skuteczności działań nie jest potrzebne nowoczesne biuro, spotkania tworzą w twarz czy nawet… przebywanie w tym samym kraju.

Dobrym przykładem skutecznej pracy na home office jest artykuł Zdalna i stacjonarna rozmowa rekrutacyjna – czy obie pozwalają uzyskać taką samą ilość informacji o pracowniku?

Czy po zakończeniu pandemii będzie ona tak popularna, jak dotychczas? Dziś trudno o jednoznaczne prognozy. Choć część pracowników z pewnością wróci do biur, wiele wskazuje na to, że pracodawcy utrzymają tę atrakcyjną ekonomicznie formę zatrudnienia. Aby zwiększyć jej dostępność i uregulować najważniejsze kwestie, rząd planuje wprowadzenie nowych przepisów porządkujących poszczególne elementy pracy zdalnej.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Praca zdalna z prawnego punktu widzenia – jakie są przepisy i czy czekają nas zmiany?